6. Svjetski budistički forum – Ningbo 2024.

6. Svjetski budistički forum – Ningbo 2024.

6. Svjetski budistički forum – Ningbo 2024

Autor: Miro Kadoić
Foto: Miro Kadoić

Od 15. do 17. listopada u kineskom gradu Ningbou održan je 6. Svjetski budistički forum na kojem sam prisustvovao kao predstavnik naše zajednice.

Forum je okupio oko 800 delegata iz 72 zemlje. Slogan je bio “Hand in Hand for Coexistance”.  Prva večer počela je spektakularnim otvaranjem u velikom hramu Planina Xuedou i podsjećanjem na prethodne forume. Posebno je bilo dojmljivo scensko predstavljanje prijenosa Dharme iz Indiju u Kinu. Na forumu su prisustvovale sve relevantne theravaske i mahayanske redovničke i laičke zajednice.   

Drugoga dana glavni forum počeo je panelom dvanaest govornika iz Kine, Japana, Tibeta, Koreje, SAD-a, Tajvana, Laosa i Vijetnama sa širokim spektrom tema – od kulture, kaligrafije i slikarstva literata, tibetskog pojanja mantri i kreiranja mandale kao izraza netrajnosti i prakse pomnosti, digitalizacije Dharme, općih koncepata i učenja, opasnosti umjetne inteligencije do ekologije i stanja u svijetu. 

Neke od tema podforuma trećega dana bile su: rivalsto i mir, depresija i smanjivanje stresa, poznati redovnici i korijenski samostani, šarm budističke umjetnosti, socijalna odgovornost u budizmu. Izdvojio bih predavanja profesora Wang Shuia iz Sveučilišta Hunan koji je kratkom izlaganju od samo osam minuta predstavio koncept škole hua yen (Avatamska-sutra) o međuzavinosti uvjeta, funkcije i suradnje.

Jedan od predavača bio je i opat poznatog samostana Tientong koji je govorio o vezama Kine i Japana u cao dong i soto školi (Dogen). 

Potpredsjednik Buddha Kriti Sanghe iz Baglandeša Sujit Kumar Barua citirao je Sutta-nipatu :”Radi na dobrobiti drugih” kroz kultiviranje dane bez diskriminacije te socijalne pravde kao preduvjeta harmoničnog društva. Predstavnik Udruženja Shaolin, poštovani Selay Marius iz Obale slonovače govorio je o prevladavanju sukoba u Africi spajanjem afričkog načela ubuntu i Dharme.

Nakon završenog službenog dijela i zatvaranja usljedile su jednodnevne ekskurzije na više lokacija u pokrajini Zhe Jiang. Ja sam odabrao posjet planini Tien Tai za koju se veže i sama škola tien tai

Posebno je bila dojmljiva posjeta samostanu Guo Qin gdje se nalazi najveća statua Buddhe u pokrajini. Svečano su primljeni najviši redovnički predstavnici korejske i japanske tendai zajednice za koju ovaj samostan ima posebno značenje.

Za kraj posjeta održana je tradicionalna kineska ceremonija čaja.

Po povratku iz samostana svratili smo u Muzej harmonične kulture grada Xiaoxin gdje smo se upoznali sa specifčnom he he kulturom šaljivih pjesnika-redovnika Han Shana i Xue Doua iz samostana Gouqin na planini Tien Tai. Naziv dolazi iz dva kineska znaka ‘he’ od kojih prvi predstavlja humor, a drugi uključivost i toleranciju.

Nakon završetka Foruma usljedio je poziv na sljedeći, sedmi po redu.