Zajednica

Budistička zajednica Dharmaloka

Zajednica
dobrih prijatelja

Chan centar je meditacijski i studijski centar Budističke zajednice Dharmaloka, za sada jedine registrirane u našoj zemlji. Slijedimo drevni put njegovanja moralnosti, meditacije i mudrosti. Naše središnje vrijednosti odražavaju osnovna uporišta u podučavanju i određuju čime se rukovodimo u uzajamnim odnosima.

Tradicija u suvremenosti

Slijedimo plemenitu tradiciju koja traje već preko 2500 godina, ali na temelju vlastitog bogatog iskustva prilagođavamo ju potrebama i zahtjevima života u 21. stoljeću. Svjetovna smo institucija s minimumom institucionalnog – prednost dajemo oživljavanju srži chana, umjesto da nastojimo očuvati kulturna obilježja civilizacija koje su ga iznjedrile i razvijale.

Međutim, u našem slučaju manje vanjske strukture ne znači manje posvećenosti. Njegovanju uma, središnjoj praksi oko koje se odvija sve što činimo, pristupamo ozbiljno, odgovorno i upućeno.

Duboke istine jasnim riječima

Ne nastojimo opčiniti ni fascinirati već jasno i neposredno uputiti na vlastito istraživanje o naravi sebe i svijeta. Držimo da duboke istine traže jednostavnost i razumljivost u prenošenju. Takav način podučavanja posreduje humanističke ideale koji uvažavaju svakog pojedinca i vjeruju u njegov ili njen prirođeni potencijal da sazna za sebe.

Prijateljstvo umjesto autoriteta

Naše zajednica počiva na duhovnom prijateljstvu i uzajamnoj podršci. Kao što je Buddha jednom rekao, “Prijateljstvo je cijeli duhovni put”. Tako je stavio u fokus činjenicu da je mreža dobrih utjecaja presudna u stvaranju okruženja gdje kao pojedinci i kao društvo možemo nadići uskogrudnost i izgraditi svijet s više uzajamnog razumijevanja.

Humor

Iako budizam započinje naizgled mračnom tvrdnjom da je život patnja, druženja u našoj zajednici su prožeta lakoćom bivanja i mnoštvom smijeha.

U čemu je tajna? Ne shvaćati sebe preozbiljno je možda jedan od najvažnijih plodova posvećenosti praksi chana.

Uvažavanje svih bića

Temeljna moralna vrlina u budizmu je nenasilje koje se proteže na sva osjetilna bića. Prirodna je posljedica dubokog uvida u međupovezanost svega postojanja. Mi ga nastojimo utjeloviti ne samo odabirom vegetarijanstva, već i stilom života kojim minimalno ugrožavamo ostali život na ovom našem planetu.

Učitelji

Žarko Andričević

Pionir i začetnik sustavne prakse budizma u našoj zemlji, majstor chana Žarko Andričević je utemeljitelj Budističke zajednice Dharmaloka i Chan centra. Pristupačnog, a istovremeno dubokog načina podučavanja, već četiri desetljeća otvara puteve i prostore za iznalaženje odgovora na temeljna egzistencijalna pitanja kroz stazu budističke mudrosti i meditacije.

Saznajte više

Karmen Mihalinec

Kao tinejdžerica je, na nagovor mame, počela vježbati yogu uz koju je ubrzo došao i budizam. Sa Žarkom je suosnivačica Budističkog centra, voditeljica Škole za učitelje zenyoge i autorica knjige Zenyoga – razvijanje pomnosti kroz pokret. Vodila je projekt izgradnje Chan centra u kojem podučava i vodi kraća povlačenja. Diplomirala je indologiju i filozofiju. Kad ne plijevi, kao ravnateljica Centra zadužena je za osmišljavanje, koordinaciju i provedbu programa. Ponekad se bavi i yogācarom.

Ela Vukelja

Tridesetak godina se bavi meditacijom i studijem budizma. Učiteljica je zenyoge i mentorica u njenoj školi za učitelje. Vodi chan meditacijsku grupu u Puli i podučava na kraćim povlačenjima. Po struci je socijalna pedagoginja s godinama iskustva rada s djecom i roditeljima u sustavu alternativne skrbi. Svojim doprinosom u podučavanju i dijeljenju iskustava nastoji pomagati u suočavanju s mnogobrojnim životnim izazovima i poteškoćama. Koordinatorica je programa Centra.